Sushi

Grudzień 11, 2010 w Danie główne, Orientalna, Ryby i owoce morza, Ryż, Średnie, Świąteczne, Wykwintne, Zdrowe by Onek

Biorąc udział w konkursie fotoprzepisu na FB wygrałam zestaw do sushi, więc żal było jego nie wykorzystać. Zestaw był kompletny, dokupiłam tylko łososia, paluszki surimi, majonez, sos sojowy oraz jednego długiego ogórka.
Przygotowujemy ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu, uważając aby nie przywarł do dna garnka. Następnie przygotowujemy ogórek, który dzielimy na 4 części, odkrawamy pestki i ponownie kroimy na części. Paluszki surimi dzielimy na połowę. Do miski nalewamy zimnej wody jak też odrobinę octu z zestawu, będzie to pomocne przy formowaniu ryżu (po prostu nie będzie kleił się do rąk).
I możemy przystąpić do robienia szeroko rozumianego sushi. Wzorowałam się na nigiri-zushi, maki-zushi i uramaki. Pomocna była instrukcja, która dołączona była do zestawu jak też kilka filmów na YT. Przy uramaki na początku owijamy matę bambusową folią spożywczą, na folię kładziemy jeden listek alg (matowym do góry). Na algi nakładamy warstwę ok 1cm ryżu (wcześniej maczamy dłonie w wodzie z octem) i posypujemy go czarnym sezamem lub zwykłym prażonym . Następnie szybkim ruchem odwracamy algę tak aby ryż znalazł się na foli maty bambusowej. Na środku algi nakładamy pasek majonezu, ogórka, surimi lub łososia i zwijamy mocno dociskając. Pamiętajmy aby zostawić mały margines z algi, który pozwoli połączyć wszystko w jeden rulonik. Delikatnie ściągamy matę i kroimy w kawałki. Układamy na talerzu lub desce.
Przystępujemy do robienia maki sushi. Algi łamiemy na pół i układamy jeden płat , następnie nakładamy cienką warstwę ryżu pozostawiając marginesy. Na środku ryżu robimy rowek, smarujemy go wasabi i układamy kawałki łososia. Zawijamy tak aby mata nie wyszła poza pozostawiony margines. Następnie dociskamy margines i koniec. Kroimy na odpowiednie kawałki.
Ostatnie to kawałki łososia z ryżem i wasabi w stylu nigiri. Moczymy dłoń w wodzie, bierzemy trochę ryżu i tworzymy z niego małą kulkę tak aby zmieściła się wewnątrz dłoni. Następnie bierzemy w dłoń kawałek łososia, na środku smarujemy wasabi i nakładamy wcześniej przygotowaną kulkę. Całość mocno ściskamy. My mieliśmy spore kawałki łososia wiec nie musieliśmy formować ryżu.
Wszystko układamy na desce lub talerzu. Podajemy z sosem sojowym, wasabi i zajadamy ;-) pałeczkami oczywiście. Smacznego.

P.S. Całość jest banalnie prosta w wykonaniu ;]

Zestaw był kompletny, dokupiłam tylko łososia, paluszki surimi, majonez, sos sojowy oraz jednego długiego ogórka:

Przygotowujemy ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu, uważając aby nie przywarł do dna garnka. Następnie przygotowujemy ogórek, który dzielimy na 4 części, odkrawamy pestki i ponownie kroimy na części:

Paluszki surimi dzielimy na połowę. Do miski nalewamy zimnej wody jak też odrobinę octu z zestawu, będzie to pomocne przy formowaniu ryżu (po prostu nie będzie kleił się do rąk):

Na początku owijamy matę bambusową folią spożywczą, na folię kładziemy jeden listek alg (matowym do góry). Na algi nakładamy warstwę ok 1cm ryżu (wcześniej maczamy dłonie w wodzie z octem):

posypujemy go czarnym sezamem lub zwykłym prażonym:

Następnie szybkim ruchem odwracamy algę tak aby ryż znalazł się na foli maty bambusowej. Na środku algi nakładamy pasek majonezu, ogórka, surimi lub łososia i zwijamy mocno dociskając:

Pamiętajmy aby zostawić mały margines z algi, który pozwoli połączyć wszystko w jeden rulonik. Delikatnie ściągamy matę i kroimy w kawałki. Układamy na talerzu lub desce:

Przystępujemy do robienia maki sushi. Algi łamiemy na pół i układamy jeden płat:

następnie nakładamy cienką warstwę ryżu pozostawiając marginesy:

Na środku ryżu robimy rowek, smarujemy go wasabi:

i układamy kawałki łososia. Zawijamy tak aby mata nie wyszła poza pozostawiony margines:

Następnie dociskamy margines i koniec. Kroimy na odpowiednie kawałki:

Ostatnie to kawałki łososia z ryżem i wasabi w stylu nigiri:

Moczymy dłoń w wodzie, bierzemy trochę ryżu i tworzymy z niego małą kulkę tak aby zmieściła się wewnątrz dłoni. Następnie bierzemy w dłoń kawałek łososia, na środku smarujemy wasabi i nakładamy wcześniej przygotowaną kulkę:

Całość mocno ściskamy. My mieliśmy spore kawałki łososia wiec nie musieliśmy formować ryżu:

Wszystko układamy na desce lub talerzu:

Podajemy z sosem sojowym, wasabi i zajadamy ;-) pałeczkami oczywiście:

Smacznego:


P.S. Całość jest banalnie prosta w wykonaniu ;]

Profile photo of Onek

Autorem przepisu jest: Onek

Polecam również