‚Chicken wings’ czyli pieczone skrzydełka w panierce

Marzec 22, 2011 w Amerykań„ska, Danie główne, Kurczak i drób, Obiad, Pieczone, Średnie by fotoprzepis.pl

Uwielbiam skrzydełka w chrupiącej panierce :). Nie miałem jednak ochoty na ociekające olejem skrzydełka smażone w głębokim tłuszczu. Postawiłem poeksperymentować i przygotować równie chrupiącą i soczystą alternatywę z minimalną ilością tłuszczu. Udało się :) Uprzedzam jednak, że danie jest pracochłonne i nie najłatwiejsze. Efekt końcowy jak to zazwyczaj bywa rekompensuje cały włożony trud. Mniam – jeszcze teraz cieknie mi ślinka :D

Składniki:

  • ok. 1,5 kg skrzydełek (bez ostatniej części tzw. lotki)
  • ok. 1,5 szklanki płatków kukurydzianych
  • ok. 1 szklanki mąki ziemniaczanej
  • ok. 50 g masła
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki ostrej papryki (lub 1 łyżeczka chili jeśli mają to być ‚hot chicken wings’ ;))
  • 1,5 łyżeczki curry
  • 2 łyżeczki czosnku w proszku
  • 1/3 łyżeczki pieprzu

Przepis:
Skrzydełka przecinamy w stawie aby uzyskać pojedyncze kawałki, następnie dokładnie pokrywamy je mieszanką przypraw (można zostawić na noc).  Płatki kukurydziane kruszymy i mieszamy z mąką ziemniaczaną. Skrzydełka panierujemy w mieszance mąki i płatków kukurydzianych mocno je dociskając aby płatki dobrze się przykleiły. Panierowane kawałki umieszczamy na teflonowej blaszce i pieczemy bez dodatku żadnego tłuszczu w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 200 st. C. Blaszkę wyciągamy z piekarnika jeśli panierka zacznie się rumienić. Każdy kawałek kurczaka polewamy roztopionym masłem i pieczemy dalej aż łączny czas pieczenia wyniesie 1,5 godziny (zanim wyłączycie piekarnik sprawdźcie jedno skrzydełko czy mięso bez trudu oddziela się od kości). Zobaczycie, że ten niewielki dodatek tłuszczu w zupełności wystarczy aby panierka była soczysta, chrupiąca i wyśmienita. Serwujemy zaraz po upieczeniu. Dosłownie palce lizać :)


Skrzydełka przecinamy w stawie aby uzyskać pojedyncze kawałki, następnie dokładnie pokrywamy mieszanką przypraw (można zostawić na noc):
'Chicken wings' czyli pieczone skrzydełka w panierce

Płatki kukurydziane kruszymy i mieszamy z mąką ziemniaczaną:

Skrzydełka panierujemy w mieszance mąki i płatków kukurydzianych mocno je dociskając aby płatki dobrze się przykleiły:

Panierowane skrzydełka umieszczamy na teflonowej blaszce i pieczemy bez dodatku żadnego tłuszczu w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 200 st. C. Blaszkę wyciągamy z piekarnika jeśli panierka zacznie się rumienić:
'Chicken wings' czyli pieczone skrzydełka w panierce

Każdy kawałek kurczaka polewamy roztopionym masłem i pieczemy dalej aż łączny czas pieczenia wyniesie 1,5 godziny:

Zobaczycie, że ten niewielki dodatek tłuszczu w zupełności wystarczy aby panierka była soczysta, chrupiąca i wyśmienita:

zanim wyłączycie piekarnik sprawdźcie jedno skrzydełko czy mięso bez trudu oddziela się od kości:

Gotowe chicken wings :D
'Chicken wings' czyli pieczone skrzydełka w panierce

Serwujemy zaraz po upieczeniu. Dosłownie palce lizać :)

Polecam również